Laseroterapia zrewolucjonizowała rynek medycyny estetycznej. Za pomocą lasera wykonuje się wiele zabiegów, należą do nich między innymi: fotoodmładzanie skóry, laserowe leczenie trądziku i trądziku różowatego, laserowe leczenie grzybicy paznokci, laserowe usuwanie rumienia, depilacja laserowa, laserowe zamykanie naczyń krwionośnych i usuwanie żylaków, usuwanie tatuaży, leczenie nadpotliwości laserem, laserowe usuwanie zmian skórnych, które nie wymagają leczenia histopatologicznego.
Laseroterapia jest niezwykle skuteczna, wiąże się z małym ryzykiem powikłań, ponieważ jest stosunkowo mało inwazyjna. Jednakże istnieją przeciwwskazania, które eliminują możliwość wykorzystania laseroterapii, w takiej sytuacji lekarz bądź kosmetolog dobiera inną metodę, dzięki której uzyskany efekt będzie więcej niż satysfakcjonujący.
Mimo szerokiego zastosowania laseroterapii (nie tylko w medycynie estetycznej), nie mogą z niej skorzystać osoby, które:
W przypadku prawidłowo przeprowadzonej terapii laserowej na nowoczesnym sprzęcie, powikłania występują rzadko. Jednak jak każdy zabieg, tak i terapia laserowa wiąże się z pewnym ryzykiem. W przypadku leczenia laserem różnorodnych schorzeń lub poprawiania urody za pomocą lasera mamy do czynienia z powstałymi przebarwieniami skóry. Powstają one wskutek uszkodzenia zdrowych komórek, dlatego laser należy używać możliwie jak najbardziej wybiórczo, czyli kierować wiązkę lasera tylko i wyłącznie na miejsce, które wymaga laseroterapii.
Niezbędna jest także prawidłowa diagnoza i dobór odpowiednio lasera oraz rzetelne przeszkolenie na każdym urządzeniu, które wykorzystywane jest do laseroterapii.