„Botoks” jest wyjątkowym sposobem na wygładzenie i usunięcie zmarszczek mimicznych. Efekt zastosowania botoksu widać już po paru dniach, ten zaś utrzymuje się do 6 miesięcy.
Botox to popularna nazwa handlowa toksyny botulinowej (jad kiełbasiany), która produkowana jest przez beztlenowe bakterie (Laseczkę jadu kiełbasianego Clostridium botulinum) Stosowany w niewielkich ilościach w medycynie estetycznej pozwala na uzyskanie zadowalających efektów wygładzenia zmarszczek mimicznych wokół oczu, ust czy w obrębie szyi.
Z zabiegu powinny skorzystać osoby, które pragną wygładzić i spłycić zmarszczki mimiczne. Botoks może być stosowany w różnych miejscach obrębu twarzy, szczególnie w okolicach oczu czy czoła. Toksyna botuinowa powoduje zablokowanie przekazywania impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami, tym samym ograniczając mimiczne marszczenie się skóry, wygładzając ją w miejscach największych napięć gdzie powstają zmarszczki.
Botox także powszechnie używany jest do leczenia nadpotliwości kończyn (stóp czy dłoni) oraz dołów pachowych.
Zabieg trwa stosunkowo krótko, z reguły około 20-30 minut. Toksyna wstrzykiwana jest w wybrane partie mięśniowe, by zmniejszyć ich pobudliwość odpowiadającą za mimikę danej części twarzy. Niewskazane jest leżenie czy pochylanie głowy mogące sprawić, że substancja będzie dyfundować w miejsca niepożądane.
Dzięki zabiegowi możliwe jest usunięcie zmarszczek na czole np. lwia zmarszczka, zmarszczki poprzeczne czoła, a także kurzych łapek w obrębie oczu. Botoks stosuje się również do zniwelowania tak zwanych zmarszczek palacza umiejscowionych nad górną wargą, a także w celu poprawienia wyglądu szyi czy podniesienia opadających kącików ust.
Wszystko zależy od czynników takich jak wiek pacjenta, tryb życia, częstotliwość wykonywania zabiegu, a także częstotliwość kurczu mięśnia czy odporności na neurotoksynę. Zabieg nie powinno się wykonywać się częściej jak 8 miesięcy z uwagi na możliwość powstania przeciwciał w organizmie, które będą powodowały w przyszłości słabsze i krótsze działanie toksyny.
Istnieją również przeciwwskazania dotyczące stosowania toksyny botulinowej dla osób, które: